More
  ObiektyRatajeKompozycja–otwieranie

  Kompozycja–otwieranie

  Autor: Zuzanna Pawlicka | Tytuł pracy: Kompozycja–otwieranie, 1975

  Kompozycja – otwieranie Zuzanny Pawlickiej powstała podczas pleneru rzeźbiarskiego Rataje’73, który w 1973 roku zorganizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych. Z siedemnastu projektów zaprezentowanych na wystawie zorganizowanej na zakończenie imprezy w ratajskim klubie „Na skarpie”, do realizacji w plenerze wybrano zaledwie cztery. Betonową rzeźbę Pawlickiej ustawiono w 1975 roku na przedłużeniu ulicy Obrzyca na osiedlu Piastowskim, w pobliżu kościoła p.w. Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

  Fot. Magdalena Andrynowska

  Organiczna bryła umieszczona jest na szerokim cokole w formie prostopadłościanu. Kontrastuje on z obłą, abstrakcyjną formą rzeźby, przypominającą zwinięty do wewnątrz fragment zdeformowanego ciała. Plastyczna, miękka tkanka, z której uformowano bryłę, ukazuje niesamowitą zdolność materii do transformacji. Rzeźba oglądana z różnych stron jawi się za każdym razem inaczej. Gładka powierzchnia bryły niczym skóra po latach pokryła się drobnymi spękaniami wyglądającymi jak sieć nerwów i żył.

  W chwili obecnej teren, na którym znajduje się rzeźba Zuzanny Pawlickiej, należy do prywatnego właściciela. Dzięki temu nie została przemalowana przez Spółdzielnię Mieszkaniową Osiedle Młodych i zachowała swój oryginalny kształt.

  Zuzanna Pawlicka (ur. 1945 r. w Poznaniu) – rzeźbiarka, autorka rzeźb plenerowych i małych form rzeźbiarskich. Uprawia również rysunek oraz projektuje biżuterię unikatową.

  W latach 1966–1972 artystka studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie uzyskała dyplom w Pracowni Rzeźby prof. Bazylego Wojtowicza. W latach 1975–1977 projektowała numizmaty na zlecenie Mennicy Państwowej. W latach 1993–2006 prowadziła Pracownię Rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych oraz w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu.

  Brała udział w licznych wystawach zbiorowych  m.in. w  Polsce, Anglii, Austrii, Francji, Niemczech i Szwecji. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Municipal Museum w Getyndze, w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Artystka zaprojektowała Medal Młodej Sztuki, który od 1974 przyznawany jest młodym artystom przez redakcję poznańskiego dziennika „Głos Wielkopolski”. Prowadzi Pracownię Rzeźby w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

  Poprzedni obiekt
  Następny obiekt