More
    ObiektyRatajeDziewczynka z misiem

    Dziewczynka z misiem

    Autor: Zofia Ulatowska-Gosławska | Tytuł pracy: Dziewczynka z misiem, 1976

    Dziewczynkę z misiem Zofii Ulatowskiej-Gosławskiej ustawiono w 1976 roku u zbiegu ul. Kruczej i Orlej na Osiedlu Bohaterów II Wojny Światowej, w pobliżu przedszkola nr 114 „Pinokio”. Artystka pierwotnie planowała, że rzeźba będzie przedstawiała postać dziewczynki z pieskiem, ale pod wpływem sugestii dyrekcji przedszkola zmieniła projekt, wymieniając to zwierzątko na misia. Obiekt mierzący ponad 1,5 metra odlano z betonu. Postać bawiącego się zabawką dziecka umieszczono na niewielkim, sześciokątnym cokole. Tematyka dzieła związana jest z faktem ulokowania obiektu w pobliżu przedszkola. Figuratywna kompozycja opracowana została przez artystkę syntetycznie.

    Fot. Magdalena Andrynowska

    Charakteryzuje ją gładka, miękko wykończona powierzchnia, obecnie pomalowana białą farbą. Pochylona dziewczynka siedzi w pozycji klęczącej, zbliżając swoją twarz w stronę głowy misia. Autorce udało się oddać obie postaci z dużą lekkością i swobodą. Miękkość linii opływających sylwetki dopełnia wrażenie kameralności tego przedstawienia.

    Zofia Ulatowska-Gosławska (ur. 1928 r. w Dubnie, Ukraina, zm. 2006 r. w Poznaniu) – rzeźbiarka, specjalizująca się w małych formach rzeźbiarskich i ceramice unikatowej. Od 1948 do 1952 roku studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie otrzymała dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza. W 1956 roku pracowała przy odbudowie poznańskiej starówki, rekonstruując tympanon z gołębiami na kamieniczce nr 65. Jest autorką tablicy pamiątkowej ku czci poległych profesorów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej (1961, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu). Była współorganizatorką (wraz z Marią Lubicz-Zwolińską) pierwszego pleneru ceramicznego, który odbył się w 1983 roku w Strzeszynku k/Poznania. Kolejne spotkanie zorganizowano w Mosinie we współpracy z lokalnym ośrodkiem kulturalnym, gdzie w 1985 roku związała się z Ceramiczna Grupa Twórcza Angoba. W 1988 roku otrzymała Odznakę Honorową Miasta Poznania. W latach 1993-1994 artystka pracowała przy rekonstrukcji średniowiecznego fryzu ceramicznego dla Kościoła Jezuitów w Poznaniu.

    Brała udział w licznych wystawach, m.in.: Salon BWA, Poznań (1981); Interart, Poznań (1984); Ceramika 84, wystawa poplenerowa w Towarzystwie Miłośników Miasta Poznania (1985); Wystawa Tkaniny i Ceramiki, Muzeum w Stargardzie Szczecińskim (1993); Wystawa interdyscyplinarna poplenerowa, Pałac przy Stadninie Koni, Iwno (1994); Wystawa prac Grup Twórczych Angoba i art. SPLOT, BWA w Bydgoszczy (1995). W 1985 roku wystawiała swoje prace na wystawie w Uhrturm Galerie w Dierdorfie (Niemcy); w 1993 roku na wystawie ceramiki w Holandii, a  1994 roku brała udział w Prezentacji Sztuki Użytkowej Wielkopolski w Bilbao (Hiszpania).

    Poprzedni obiekt
    Następny obiekt