More
  ObiektyW przestrzeni miastaRzeźba dziewczynki z pieskiem

  Rzeźba dziewczynki z pieskiem

  Autor: Delfina Szczerbal-Jaźwińska | Tytuł pracy: Rzeźba dziewczynki z pieskiem | Lokalizacja: Przedszkole nr 47, ul. Senatorska 1

  Rzeźba przedstawiająca dziewczynkę z pieskiem jest jedną z kilku prac Delfiny Szczerbal-Jaźwińskiej zrealizowanych dla poznańskich przedszkoli. Artystka wykonała ją w ceramice, która pokryta została ciemnym, brązowym szkliwieniem. Dzieło przedstawia charakterystyczną dla twórczości Szczerbal-Jaźwińskiej postać młodej kobiety, za którą stoi przytulony do jej nóg pies. Temat ten był jednym z ulubionych motywów artystki, która rzeźbiła dzieci, kobiety i zwierzęta. Sylwetka dziewczyny została opracowana miękko, co pozwoliło podkreślić obłość kształtów, linię bioder i biustu odznaczającego się pod cienkim, przylegającym do ciała ubraniem. Postać, odwracająca swoją twarz w lewą stronę, zwrócona jest frontalnie do widza. Pomimo zawstydzenia, które sugeruje spuszczenie wzroku w dół i odchylenie głowy, młoda kobieta prezentuje jednocześnie swoją urodę. Jej postać stanowi schronienie dla niewielkiego pieska, który przylega do jej ciała. Poza i sposób opracowania ciała dziewczyny, nawiązuje do  znanych z historii sztuki rzeźbiarskich wizerunków Wenus.

  Delfina Szczerbal-Jaźwińska (ur. 1932 r. Lniano koło Bydgoszczy, zm. 2014 r. Poznań) – rzeźbiarka, specjalizująca się w małych formach rzeźbiarskich, rzeźbie plenerowej, ceramice oraz malarstwie. W latach 1955–1960 studiowała na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza, gdzie otrzymała dyplom w roku 1961. W latach 1964–1992 pracowała jako nauczycielka rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

  Autorka rzeźb plenerowych, m.in. rzeźb Ewa i Matka z dzieckiem w Poznaniu, rzeźb Pastuszek oraz Dwa psy w Szreniawie.

  W 1986 roku otrzymała stypendium twórcze i wzięła udział w wystawie stypendystów ZAR-MKiS w Warszawie.

  Poprzedni obiekt
  Następny obiekt