More

  Postać kobiety

  Autor: Delfina Szczerbal-Jaźwińska | Tytuł pracy: Postać kobiety | Lokalizacja: ul. Rynarzewska 11/14

  Figura kobiety stojąca w pobliżu Klubu „Raszyn” na ul. Rynarzewskiej to wczesna realizacja rzeźbiarska Delfiny Szczerbal-Jaźwińskiej. Bryła rzeźby jest silnie uproszczona i opracowana syntetycznie, co cechuje wczesne prace artystki, które są liryczne i spokojne. W późniejszej twórczości Szczerbal-Jaźwińskiej pojawią się figury dużo bardziej zabawne i impresyjne, o miękkich, falujących kształtach, z fantazyjnie upiętymi włosami i charakterystycznie wymodelowanymi twarzami. 

  Artystka ukazała postać kobiety w typowej dla siebie pozie, stojącą na prostokątnym postumencie na wprost, z przechyloną lekko w lewą stronę głową. Takie upozowanie pojawi się później także w wielu innych jej pracach. Dolna część sylwetki to niemal abstrakcyjna forma, w której dostrzec można  ledwie zarysowany kształt bioder i nóg. Górna część postaci jest smukła, a ręce tworzą dwie proste linie, podkreślające wyraźnie widoczną na tym tle krągłość kobiecych piersi.

  Delfina Szczerbal-Jaźwińska (ur. 1932 r. Lniano koło Bydgoszczy, zm. 2014 r. Poznań) – rzeźbiarka, specjalizująca się w małych formach rzeźbiarskich, rzeźbie plenerowej, ceramice oraz malarstwie. W latach 1955–1960 studiowała na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza, gdzie otrzymała dyplom w roku 1961. W latach 1964–1992 pracowała jako nauczycielka rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

  Autorka rzeźb plenerowych, m.in. rzeźb Ewa i Matka z dzieckiem w Poznaniu, rzeźb Pastuszek oraz Dwa psy w Szreniawie.

  W 1986 roku otrzymała stypendium twórcze i wzięła udział w wystawie stypendystów ZAR-MKiS w Warszawie.

  Poprzedni obiekt
  Następny obiekt