More

  Dziecko na koniku

  Autor: Stefan Majchrzyk | Tytuł pracy: Dziecko na koniku (?) | Data powstania: 1970 | Lokalizacja: Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia Nr 2, ul. Bydgoska 4

  Rzeźba przedstawiająca dziecko na koniku powstała prawdopodobnie na IV Wystawę Rzeźby Plenerowej Merkury, którą zorganizowano w roku 1970. Jej zdjęcie opublikowano w wydanym z tej okazji folderze, niestety nie podając tytułu pracy. Bryła rzeźby jest silnie uproszczona i zgeometryzowana. Masywna figura konia ustawiona została na dużej, prostokątnej podstawie, tworzącej charakterystyczny łuk przypominający płozy, na jakich zazwyczaj umocowane są dziecięce koniki na biegunach. Nogi zwierzęcia układają się z każdej strony w odwróconą literę V. Stanowią jednocześnie przedłużenie nóg dziecka, siedzącego okrakiem na koniu. Jego tułów odgięty jest lekko w tył, co dynamizuje kompozycję, sugerując ruch. Niestety w chwili obecnej rzeźba znajduje się w stanie destrukcji. Widać liczne spękania powierzchni, a także uszkodzenia rąk postaci i pyska konia.

  Stefan Majchrzyk (ur. 1937 r., zm. 2012 r. w Poznaniu) – rzeźbiarz. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie w 1964 roku otrzymał dyplom w pracowni rzeźby prof. Bazylego Wojtowicza. Brał udział w wystawie Rzeźba młodych w 1966 roku w Krakowie. W 1966 roku otrzymał I nagrodę w konkursie na pomnik Bohaterów Ziemi Kieleckiej. Brał udział w II Wystawie Rzeźby Plenerowej Merkury w 1968 roku i IV edycji tej wystawy w roku 1970, której był także komisarzem.  Uczestniczył w III Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby w CBWA Zachęta w Warszawie w roku 1971.

  Poprzedni obiekt
  Następny obiekt