More

  Rodzina

  Autor: Benedykt Kasznia | Tytuł pracy: Rodzina | Data powstania: 1970

  Rodzina Benedykta Kaszni, przedstawiająca przenikające się postaci rodziców z dzieckiem, wpisywać miała się zapewne w założenia rekreacyjnej strefy Parku-Pomnika, budując atmosferę sprzyjającą rodzinnemu wypoczynkowi. Niestety obecna lokalizacja rzeźby na ogrodzonym terenie Muzeum Uzbrojenia, a także rzucające się w oczy spękania i ubytki betonu w jej dolnej części[1], skutecznie niwelują pierwotny charakter pracy.

  W 1971 roku, po umieszczeniu w przestrzeni parku, rzeźbę chwalono za dobrze znalezioną skalę i ciekawie rozczłonkowaną bryłę, wartą oglądania z każdej strony (w przeciwieństwie do płaskiej realizacji Sobocińskiego)[2].

  Więcej o projekcie Park Przyjaźni.

  Fot. Tytus Szabelski

  Benedykt Kasznia (ur. 1927 r. Konin, zm. 2018 r. Poznań) – rzeźbiarz, specjalizujący się w małych formach rzeźbiarskich, rzeźbie plenerowej i monumentalnej. W 1949 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1950–1955 studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza i prof. Alfreda Wiśniewskiego, gdzie otrzymał dyplom w 1956 roku.Jego prace znajdują się w zbiorach, m.in. Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

  Autor tablic pamiątkowych, rzeźb plenerowych i pomników, m.in. tablicy pamiątkowej Marii Konopnickiej w Kaliszu (1962); tablicy pamiątkowej  Róży Luksemburg  w Poznaniu (1966); Muzykantów Spoczywającej w Kaliszu (1976); Łucznika w Poznaniu (1972); pomnika Harcerskiego przy ul. Bukowskiej w Poznaniu (1985); pomnika ku czci poległych w latach II Wojny Światowej w Parku Tadeusza Kościuszki w Gnieźnie (1985).

  W 1982 roku wraz z Józefem Murlewskim zrekonstruował pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

  Otrzymał wiele nagród, m.in. II nagrodę w konkursie na pomnik Unii Telekomunikacyjnej w Genewie w 1966 oraz złoty medal na Biennale w Poznaniu w 1998 roku.

  [1]Informacja z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków
  [2] B. Kurka, Wykorzystana szansa?, „Nurt” 1971, nr 4 (72), s. 45-47.

  Poprzedni obiekt
  Następny obiekt