More
    ObiektyMiasto SztukiEpitafium dla Komedy

    Epitafium dla Komedy

    Piotr Kurka, Epitafium dla Komedy, 2013, Lotnisko Ławica

    Epitafium dla Komedy to efektowna instalacja autorstwa Piotra Kurki, którą podziwiać można w hali głównej na lotnisku Ławica im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Praca składa się z dwóch części, odwróconej do góry nogami i podwieszonej pod sufitem, lewitującej atrapy fortepianu firmy Blüthner oraz stojącej pod nią pufy w kształcie tego instrumentu. Pomiędzy nimi znajduje się sfera dźwięku.

    Fot. Anka Gregorczyk

    Obiekt powstał przy wykorzystaniu starego, zniszczonego fortepianu, który odrestaurowano z zewnątrz tak, żeby wyglądał jak nowy. Wewnątrz zamontowano głośniki strumieniowe emitujące muzykę poznańskiego jazzmana Krzysztofa Komedy. Kiedy usiądzie się na pufie, słychać odtwarzaną losowo, jedną z pięciu kompozycji Komedy z filmów takich jak Dziecko Rosemary czy Prawo i pięść w aranżacji poznańskiego muzyka Jana Jęchorka.

    Instalacja powstała w ramach projektu Poznań Miasto Sztuki przy współpracy z Fundacją Vox Artis oraz Galerią Miejską Arsenał.

    Fot. Anka Gregorczyk

    Piotr Kurka (ur.1958 r. w Poznaniu) – rzeźbiarz, fotograf, malarz, autor instalacji przestrzennych, filmów eksperymentalnych i rysunków. W latach 1977–1982 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom w 1982 roku w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Kałuckiego. Jest kierownikiem Pracowni Działań Intermedialnych i Fotografii w Katedrze Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Redaktor i współwydawca „Zeszytów Artystycznych”. Współtwórca grupy artystycznej Koło Klipsa. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. Lekkość rzeczy, Bunkier Sztuki,  Kraków (1997); Wardrobe, Artists’ Space, Berlin (1997); Love & Gravity, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa(1998); Internal-External, Museum of Modern Art, Toyama (1999); Reversed Art and Engineering, Skulpturen Hus, Sztokholm (2003); Damy z Pieskiem i Małpką, Muzeum Narodowe, Warszawa (2011); Shore to Shore, International Video Exhibition, George Mason University, Waszyngton (2011); Mediations Biennale 2012. The Unknown – Niepojmowalne, Poznań (2012); Przyczyny i skutki, Galeria Miejska Arsenał, Poznań (2013); Ecce animalia, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko (2014); Minimalizm jako miejsce zbrodni, Centrum Kultury Zamek, Poznań (2014); Sustainability, Musrara Art. Festival. Jerozolima (2015). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Zachęcie Sztuki Współczesnej w Szczecinie i w Poznaniu.

    Poprzedni obiekt
    Następny obiekt