More

    Kufel

    Autor: Wojciech Kujawski | Tutuł pracy: Kufel, 2007, Dziedziniec Starego Browaru

    Rzeźbę Wojciecha Kujawskiego odsłonięto 11 marca 2007 roku z okazji otwarcia nowej części Starego Browaru. Przedstawia ona potężny, wysoki na kilka metrów kufel wykonany z brązu. Wspinają się po nim małe postaci. Jedna stoi na samym szczycie, inne próbują wdrapać się na samą górę i dostać się do jego wnętrza. Obiekt umieszczono na dziedzińcu, nieopodal wieży zegarowej, w miejscu, w którym zachowały się oryginalne elementy dawnych zabudowań browaru. Praca Kujawskiego bezpośrednio nawiązuje do historii tego kompleksu.

    W II połowie XIX wieku w tym miejscu browar założyła pochodząca z Wirtembergii rodzina Huggerów. Podczas II wojny światowej przejęli go Niemcy, którzy w 1944 roku przekształcili piwnice budynku w bunkry i schrony. Założenie to uległo wówczas znacznym zniszczeniom. Po zakończeniu wojny otwarto tam Zakłady Piwowarskie, które produkowały piwo do 1980 roku. W 2003 roku w zrewitalizowanym i przebudowanym budynku dawnego browaru Huggerów otwarto Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar.

    Przy okazji odsłonięcia rzeźby Wojciecha Kujawskiego pobito dwa rekordy Guinnessa, pierwszy na największy kufel piwa i drugi na największą ilość wypitych z jednego naczynia litrów tego trunku.

    Wojciech Kujawski (ur. 1959 r. w Gnieźnie, zm. 2014 r. w Poznaniu) – rzeźbiarz  i pedagog związany z Wydziałem Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 1978–1983 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie obronił dyplom w 1983 roku pod kierunkiem Jarosława Kozłowskiego oraz Macieja Szańkowskiego. Współtworzył legendarną poznańską grupę artystyczną Koło Klipsa (Mariusz Kruk, Leszek Knaflewski, Krzysztof Markowski). W latach 1999–2005 pełnił funkcję kierownika katedry, a następnie dziekana na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W roku 2005 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: Przestrzeń a czas personalny, BWA Szczecin (1992);  La Nuova Europa, Biennale Sztuki w Wenecji (1995); Lekkość rzeczy, Bunkier Sztuki, Kraków (1997); Lekkość rzeczy, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (2003); Blisko / Daleko, Galeria AT, Poznań (2007); Czas personalny a przestrzeń, MCSW Elektrownia, Radom (2001).

    Poprzedni obiekt
    Następny obiekt