More
    ObiektyW przestrzeni miastaDziewczyna i kwiaty

    Dziewczyna i kwiaty

    Autor: Józef Stasiński | Tytuł pracy: Dziewczyna i kwiaty | Data powstania: 2018 | Lokalizacja: ul. Królowej Jadwigi (Błonia Wildeckie) obok Multikina

    W 2018 roku na Błoniach Wildeckich, w trakcie renowacji Skweru Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, ustawiono brązowy odlew rzeźby Józefa Stasińskiego Dziewczyna i kwiaty. Wcześniej w tym miejscu stała zniszczona betonowa wersja tego dzieła, która powstała w 1962 roku. Pierwszy model tej realizacji, zatytułowany Dziecko i chleb, artysta stworzył już w 1958 roku. Obie wersje są do siebie zbliżone, ale w tej, która powstała jako pierwsza, figura dziecka jest bardziej uproszczona i syntetyczna. Leżąca obok postaci bryła przypomina tu zwarty głaz, który w późniejszej wersji rzeźby tworzy dynamiczny, nieregularny kształt kontrastujący ze smukłą i gładko opracowaną postacią dziecka. Siedząca wśród zieleni smukła, drobna postać w jednej ręce, schowanej za plecami, trzyma kwiat. Nowy tytuł nadany rzeźbie w 2018 roku był pierwotnie zwyczajowym określeniem mieszkańców miasta, którzy niszczejącą bryłę stojącą na błoniach nazwali dziewczynką wśród kwiatów, czy dziewczynką z kwiatami.

    Józef Stasiński (ur. w 1927r., zm. w 2019 r. w Poznaniu) – rzeźbiarz, specjalizujący się w medalierstwie, rzeźbie pomnikowej i małych formach rzeźbiarskich. Studia rozpoczął w roku 1948 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, z której przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1954 roku uzyskując dyplom w zakresie rzeźby w pracowni prof. Mariana Wnuka. Po studiach, od 1954 do 1972 roku pracował jako pedagog w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie do 1997 roku na Wydziale Budownictwa Lądowego i Architektury w Politechnice Poznańskiej. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.

    Był autorem rzeźb plenerowych i pomników: Prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu (1962), Pomnika Ofiar Faszyzmu w Chełmnie nad Nerem (1964, wraz z architektem Jerzym Buszkiewiczem), Pomnika Jana Pawła II we Lwowie (2007, we współpracy z architektem Zenonem Błądkiem), pomnika Jana Pawła II w Oleśnie (2013). Był autorem serii medalierskich, m.in. „W trzechsetną Rocznicę Wygaśnięcia Piastów Śląskich 1675 – 1975”,  „Polska Walcząca na frontach II Wojny Światowej 1939-1945”, „Mikołaj Kopernik”, „Medale Pontyfikalne Jana Pawła II”.

    Poprzedni obiekt
    Następny obiekt