More

    Dwie kobiety

    Sylwester Ambroziak, Dwie kobiety, 2007, Park Sołacki

    Sylwester Ambroziak stworzył dwie wersje rzeźby Dwie kobiety. Pierwsza, z drewna patynowanego, powstała w 2001 roku. W 2008 roku na zlecenie Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w ramach projektu Poznań Miasto Sztuki artysta wykonał tę pracę w betonie patynowanym wzmocnionym włóknem szklanym. Dzieło ustawiono w poznańskim Parku Sołackim, w pobliżu Stawów Sołackich i ul. Małopolskiej.

    Rzeźba przedstawia dwie siedzące, nagie figury o charakterystycznym dla całej twórczości Ambroziaka rysie negroidalnym. Widać w nich przeplatające się wpływy Nowej Ekspresji,  sztuki ludowej i prehistorycznej. Bryła ma klasyczną formę opartą na trójkącie, który tworzą sylwetki obu kobiet (ich uda, łydki i opuszczone ramiona wraz z pochylonymi plecami wyznaczają linie tej figury). Postaci o typowych dla artysty zdeformowanych twarzach i dużych, wydatnych wargach, obejmują się z dużą czułością. Od czasu umieszczenia rzeźby w parku Sołackim żyje ona własnym życiem. Co jakiś czas nieznani sprawcy zakładają siedzącym kobietom berety. Zdarzały się też niejednokrotnie próby jej dewastacji.

    Sylwester Ambroziak (ur. w 1964 r. w Łowiczu) – jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy, autor rzeźb plenerowych i małych form rzeźbiarskich. W latach 1983–1989 studiował rzeźbę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, prof. Stanisława Kulona i prof. Grzegorza Kowalskiego oraz rysunek w pracowni prof. Mariana Czapli. W 1989 roku obronił dyplom obronił w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Debiutował w połowie lat 80. XX wieku Performancem, który odbył się w słynnej warszawskiej Pracowni Dziekanka.
    Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: Rosmery’s Babies, Galeria Gardzienice, Ośrodek Praktyk Teatralnych, Lublin (2008); Niewiniątka, Galeria Oranżeria, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko (2008); Wewnętrznie Cię przypominam, Stary Browar, Poznań (2005); Czując Twój zapach, czując Twój oddech, Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa (2003); Rysunek, rzeźba, Galeria Sztuki Współczesnej Wozownia, Toruń (2002); Rzeźba i rysunek, Galeria Miejska Arsenał, Poznań (2001); Rzeźba, Galeria Manhattan, Łódź (1996); Versuchung, Kunsthalle Exnergasse, Wien (1991).

    Poprzedni obiekt
    Następny obiekt