More

    Stela

    Autor: Heinz Mack | Tytuł pracy: Stela, 2006, Al. Marcinkowskiego

    Plenerowa instalacja Heinza Macka znajduje się przy Alejach Marcinkowskiego, pomiędzy Placem Wolności a Muzeum Narodowym. Jest to rzeźba w postaci osiemnastometrowego stalowego słupa z napędzaną silnikiem obrotową głowicą, która obraca się trzy/cztery razy na minutę. Górę instalacji tworzą trójkątne formy wykonane ze stalowej blachy. Za sprawą wykorzystanego materiału, jakim jest polerowany metal, stela jest swoistym generatorem światła, który za dnia odbija promienie słoneczne. Powoduje to wizualną transformację formy rzeźby.

    Heinz Mack jest autorem kilkudziesięciu form przestrzennych w formie steli, stojących na terenie wielu miast, nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych czy Japonii, które wiążą się z jego zainteresowaniami światłem, ruchem i przestrzenią

    Poznańska instalacja powstała z inicjatywy Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w ramach projektu Poznań Miasto Sztuki.

    Heinz Mack (ur. w 1931 r. w Lollar, Niemcy) – malarz, rzeźbiarz, fotograf, którego twórczość sytuuje się w obszarze op-artu, sztuki kinetycznej i sztuki światła. W latach 1950–1956 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. W 1956 roku uzyskał również dyplom z filozofii na Uniwersytecie w Kolonii. Brał udział w Documenta II (1959), Documenta III (1964) oraz Documenta IV (1968). Reprezentował RFN na XXXV Biennale w Wenecji w 1970 roku.  Był współzałożycielem grupy ZERO (1958-1960), do której należeli także Otto Piene i Günther Uecker. Brał udział w  wielu wystawach indywidualnych na całym świecie, m.in.: New Vision Centre Gallery, Londyn (1960); Howard Wise Gallery, Nowy Jork (1966); Galerie Denise René, Paryż (1967); Musée d’Art moderne de la ville de Paris (1973); Galerie Lauter, Mannheim (1985); Jüdisches Museum, Wiedeń (1993); Muzeum Narodowe, Wrocław (1997); Tehran Museum of Contemporary Art, Teheran (2001); Sperone Westwater Gallery, Nowy Jork (2009); Ben Brown Fine Arts, Hong Kong (2011); Galerie Perrotin, Paryż (2016); Musée Théodore-Monod d’Art africain, Dakar (2019). Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Museum of Modern Art (MoMA), Nowy Jork, Whitney Museum, Nowy Jork, Solomon R.Guggenheim Museum, Nowy Jork, Musée National d’Art Moderne, Centre Georges Pompidou, Paryż.

    Heinz Mack mieszka i pracuje w Mönchengladbach i na Ibizie.